Egyéb termékek

 

Elektromos kábelek

Rendeltetés
H - Egységesített vezeték
A - Más nemzeti vezeték

 Névleges feszültség (V)
03 - 300 / 300 V
05 - 300 / 500 V
07 - 450 / 750 V

 Szigetelés
V - PVC
V3 - PVC, -35 C-ig fagyálló
R - Természetes vagy szintetikus gumi
S - Szilikon-gumi
B - Szintetikus gumi

 Köpeny
V - PVC
V3 - PVC, -35 C-ig fagyálló
R - Természetes vagy szintetikus gumi
N - Neoprén gumi
J - Optikai szál
T - Textil
Q - Poliuretán

 Vezetékfajta
U
- Kerek, egyhuzalos vezető
R - Kerek, többhuzalos vezető
K - Vékony huzalos vezető telepített szerelvényezéshez
F - Vékony huzalos vezető helyhez nem kötött kábelekhez
H - Vékony huzalos vezető helyhez nem kötött kábelekhez
Y - leoni vezeték / Nyüstzsinór

 Az erek száma

 Védővezető
G - Zöld-sárga érrel
X - Zöld-sárga ér nélkül

 Vezeték-keresztmetszet
mm²-ben

Mi a (cos) FI-védőkapcsoló?

Egy FI-védőkapcsoló felismeri a veszélyes hibaáramokat, amelyek pl. a sérült kábelszigetelések vagy hibás készülékek megérintésekor felléphetnek. A másodperc töredéke alatt leválasztja a hálózatról az aktív vezetőt, és megbízhatóan véd a veszélyes elektromos balesetek ellen.

Hol kell (cos) FI-védelmet feltétlenül használni?

Építési munkahelyen elektromos szerszámgépekkel végzett munka során a BGI 608 kifejezetten ajánlja a FI-védőkészülékek alkalmazását! A FI-védőkészülékek alkalmazásának gyakorlatilag mindig értelme van. Mindenekelőtt akkor, ha a kábelek nagy igénybevételnek vannak kitéve, pl. építési munkahelyeken, kertben, kempingezéskor, a mezőgazdaságban, tűzveszélyes helyeken és nedves, piszkos környezetben.

Honnan lehet felismerni, hogy egy kábeldob vagy egy hosszabbítókábel alkalmas-e a szabadtéri használatra?

Idegen testekkel és fröccsenő vízzel szemben védett -  ezt jelenti az IP44 jelölés. A kábeldobot, ill. a hosszabbítókábelt freccsenő víz ellen védett módon kell szállítani. A dugaljaknak önzáró fedéllel kell ellátva lenniük. A kapcsolásokat is fedéllel kell ellátni. A dugaszokat tömítő vastagítással kell készíteni. A kábelnek az ipari és kézműipari környezetben legalább H07RN-F minőségűnek vagy ehhez hasonlónak kell lennie. A kábelminőség és a védelem típusa a mértékadó.

Miért kell egy kábeldobot nagy terheléseknél teljesen letekercselni? Mikor old le a túlmelegedés elleni védelem a kábeldoboknál és hogyan működik?

A kábel-felcsévélő készülékek, pl. a kábeldobok vagy kábeldobozok a felcsévélt kábel magjánál igen forróak lehetnek. Ezért vannak hőkapcsolók (túlhevülésgátlók) előírva, amelyek kb. 65°C-nál az áramot megszakítják. E nélkül a túlhevülés-védelem nélkül a kábel szigetelése megolvadhat, és a kábel-felcsévélő készülék tönkremeneteléhez vagy tűz keletkezéséhez vezethet. Az áram felesleges korai lekapcsolásának megelőzésére kell a teljes kábelhosszt letekercselni.

Mekkora a terhelhetősége az 1,0 / 1,5 / 2,5 / 4 mm-es kábelereknek?

230 V-nál általában 16 A a megengedett. 1,0 mm² = 16 A max 2 m hosszig. 400 V-on a max. 32 A terhelés megengedett a 4 mm²-es keresztmetszeten.

Mi a különbség a Volt és Amper között?

Volt a feszültség mértékegysége, pl. 230 V és amper az áramerősségé, pl. 16 A. A teljesítménynek wattban történő kiszámításához a feszültséget össze kell szorozni az áramerősséggel. Példa: Egy készüléken 230 V; max. 5 A van, akkor 230 V x 5 A = 1150 W. Ez azt jelenti, hogy ez a készülék egy óra alatt max. 1150 wattórát, vagy 1,15 kWó-t (kilowattórát) fogyaszt. Fordítva, pl. az 500 W-s halogén-reflektor áramfogyaztása 500 W osztva 230 V-al = 2,174 A (230 V x 2,174 A = 500 W)