A kanalas szemenkénti vetőgépek hazai gyártása 25 éves múltra tekint vissza. Kifejlesztésük során a cél a kistermelőket, egyéni gazdálkodókat, őstermelőket megcélozva, egy pontosan, szemenként vető gép kialakítása volt. Sikere belföldön, valamint külföldön azóta is töretlen.
A K1 alaptípus kétsoros változata, amely egyszerre 2 sorban képes a magvetésre. A vetőrész középen található, a meghajtása a hátsó kerékről lánccal történik.
A tőtávolság a behelyezett kanalak számával 3,5 cm-től (24 db kanál), 80 cm-ig (1 db kanál) változtatható.
A következő magok vetéséhez ajánlott: mák, petrezselyem, sárgarépa, retek, hagyma, káposzta, saláta, karfiol, paprika, takarmányrépa, cékla, uborka, borsó, bab, kukorica, különféle fafajták, gyógynövények magjai pl.: akác, valamint számos virágmag, továbbá alkalmassá tehető gabonamagvak vetésére.
Miért ajánljuk a kézi vetőgépet?
Magtakarékos
Pontos magadagolás, szemenkénti vetés
Egy géppel többféle mag vethető
Utólagos egyelés nem szükséges
Könnyű tolni
Működése:
A vetőmagok kiemelését és adagolását azok nagyságának és alakjának megfelelő kanalak végzik. A kanalakat kell cserélni a vetendő magfajtának megfelelően. Valamennyi vetőkanál a gépek gyári tartozéka. A tőtávolságot a kanáltárcsába helyezett kanalak száma határozza meg: a kanáltárcsába maximum 24 db kanál helyezhető. A meghajtó kerék kerülete 84 cm. Ezek alapján tehát egy fordulaton, azaz 84 cm-es vetési hosszon, a tárcsába helyezett kanalak számától függően 24, 12, 8, 6, 4, 3, 2 és 1 osztást érhetünk el (példa: amennyiben 24 db kanalat használunk, a tőtávolság 3,5 cm lesz (80:24) …. és így tovább ).
Hasznos tanácsok:
Munkavégzés közben ügyelni kell arra, hogy vízszintesen tartsuk a vetőgépet, ellenkező esetben a magok korábban kieshetnek a kanalakból!
A munkasebesség mind a kézi, mind a gépi változatnál maximum 3-5 km/h lehet.
Legalább 8-10 gramm magot kell beletölteni a sikeres vetéshez.
Elsősorban apró magok vetésére lett kifejlesztve, emiatt finoman előkészített, rögöktől mentes talaj szükséges.
A vetőkanalak pontos behelyezése nagyon fontos! Akkor került megfelelő pozícióba a vetőkanál, amikor egy kattanó hangot hallunk a beillesztés során. A kisebb vetőkanalak behelyezésekor, érdemes egy lapos fogót használni.
A magtartály részből a vetőtartályba „átfolyó” magszint is befolyásolja a vetés minőségét. A tartályban egy alumíniumból készült magszint szabályzót (síbert) találunk, melynek a le-, illetve felfelé történő mozgatásával szabályozhatjuk az átfolyó mag mennyiségét. Ennek a síbernek a helyes beállításával azt kell elérnünk, hogy a vetőkanalaknak csak a feje, – a szára viszont már ne – merüljön bele a magok közé. Amennyiben a kanálszár is merít, úgy akár több szemet is felvihet a kidobó pozícióba.
Ajándék:
2 db 11 különböző méretű kanalat tartalmazó szett eltérő magfajtákhoz
Rendelhető hozzá:
Számos kiegészítő is kapható, melyekkel komplexebb munkafolyamatok végzésére is alkalmasak pl. sorjelző, granulátum adagoló stb.